کالای ساختمانی تهران پویا

فروشگاه محصولات ساختمانی تهران پویا

فروشگاه ساختمانی تهران پویا آماده تامین مصالح مورد نیاز شما از قبیل سیمان , گج و ماسه , آجر 

تحویل کلی با کامیون و جزئی با وانت نیسان و ایسوزو , ویژه کلیه مناطق تهران

با عضویت درتلگرام و اینستاگرام تهران پویا از آپدیت قیمتها مطلع شوید.

کانال تلگرام تهران پویا

جهت عضویت روی تصویر کلیک کنید.

پیج اینستاگرام تهران پویا

مصالح ساختمانی ، نوع و روش تولید

مصالح ساختمانی، عبارت است از موادی که برای ساخت‌وساز استفاده می‌شوند. بسیاری از موادی که به صورت طبیعی ایجاد می‌شوند (مانند رس، ماسه، چوب، سنگ و حتی شاخ و برگ‌های کوچک)، برای ساختن یک ساختمان کاربرد دارند. به غیر از مواد و مصالح طبیعی، برخی از مواد ساخته شده توسط انسان نیز به صورت ترکیبی، در ساخت‌وساز استفاده می‌شوند. در بسیاری از کشورها، تولید مصالح ساختمانی به صورت یک صنعت درآمده است. علاوه بر این، استفاده از این مصالح، مشاغل و پیشه‌های زیادی، همانند نجاری، لوله‌کشی، سقف‌سازی و عایق‌کاری را به وجود آورده‌است. این گونه از پیشه‌ها، کار تزیین و زیبایی ساختمان‌ها و خانه‌ها را برعهده دارند.فروشگاه ساختمانی تهران پویا

مصالح ساختمانی به دو دسته ساده و مرکب تقسیم می شوند که در ادامه در مورد هر کدام صحبت خواهیم کرد. مصالح ساختمانی ساده نوعی مصالح طبیعی یا مصنوعی با مواد مشابه هستند. در این میان مصالح ساختمانی کامپوزیت به مصالحی گفته می شود که از مواد متعددی در تولید خود استفاده می کنند. مانند انواع ملات، بتن، ایزوگام و ….

ساختار مصالح

نوع دیگری از طبقه بندی که برای مصالح ساختمانی استفاده می شود، طبقه بندی بر اساس نوع تولید است. به طور کلی مصالح ساختمانی بر اساس روش تولید به دو دسته مواد پیش ساخته و مصالح ساختمانی درجا تقسیم می شوند.

مواد پیش ساخته موادی هستند که در یک کارخانه یا کارگاه تولید و سپس به محل پروژه منتقل می شوند. استفاده از این نوع مواد باعث کاهش هزینه های کلی پروژه و زمان اجرای آن می شود.فروشگاه ساختمانی تهران پویا

مراحل طراحی و تولید اولیه این مواد زمان بر بوده و فاقد انعطاف پذیری برای تغییر است. با این حال نمی توان اهمیت و کارایی مصالح پیش ساخته در ساخت و ساز را نادیده گرفت. دیوارهای بتنی پیش ساخته، پانل های گچی پیش ساخته، کاشی و سرامیک، بلوک و آجر مصالح پیش ساخته هستند.

نوع دیگری از طبقه بندی مواد بر اساس روش تولید، طبقه بندی مواد درجا است. مصالح درجا مصالحی هستند که در محل پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. ملات، بتن ریخته‌گری‌شده، قاب ریخته‌شده در محل و بتن ریخته‌شده در محل از این قبیل مصالح هستند.

انواع مصالح ساختمانی

سیمان

یکی از اصلی ترین و پر مصرف ترین مصالح ساختمانی سیمان در تیپ های مختلف می باشد مثل سیمان تیپ 2 که ویژه بتن ریزی و بنایی می باشد یا سیمان تیپ 5 که ضد سولفات است و در مناطق با رطوبت بالا مثل شمال ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

مصالح ساختمانی آجر


آجر یکی از قدیمی ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که از پخت خشت به دست می آید. آجرها انواع بسیاری دارند که به بعضی از آنها اشاره می کنیم 1- آجر گری یا دستی که بهترین آجر برای استفاده در دیوار و جداره های ساختمان مخصوصا دیوار پارکینگ ها می باشد 2- آجر پرسی که در همان دیوار چینی کاربرد دارد بسته به مواد اولیه، آجرها در کوره های آجرپزی تا دماهای مختلف گرم می شوند. آجر سفید و آجر قزاق از آجرهای رایجی هستند که در ساختمان سازی استفاده می شوند.

بتن
در بین تمامی مصالح ساختمانی، بتن ماده محکمی است که برای مقاوم سازی ساختمان استفاده می شود. بتن یکی از مصالح ساختمانی است که از مخلوط آب و سیمان به دست می آید. سیمان استفاده شده در بتن از نوع پرتلند می باشد. برای جلوگیری از ایجاد حباب هایی که باعث کاهش دوام بتن می شود، در هنگام ساخت این محصول از ویبره های مخصوص استفاده می شود.

بتن انواع مختلفی دارد و بسته به طبقه بندی آنها در موقعیت های مختلفی استفاده می شود که در مقاله بتن و فرآورده های بتنی به طور مفصل به آنها پرداخته ایم.

سنگ

سَنگ یا صَخرِه به مواد جامدی از پوسته زمین گفته می‌شود که از یک یا چند کانی که با یکدیگر پیوند یافته‌اند، تشکیل شده‌است. در زمین‌شناسی سنگ تجمعی طبیعی و جامد از مواد معدنی یا شبه‌معدنی است. لایه خارجی جامد زمین (سنگ‌کره) از سنگ تشکیل شده‌است. سنگ‌ها سه گونه هستند: آذرین، رسوبی و دگرگونی. دانش شناختن سنگ‌ها را سنگ‌شناسی می‌نامند. عنصر اصلی تشکیل‌دهنده تمامی سنگ‌ها سیلیس است.

ماسه

ماسه به سنگ‌ریزه‌های خردتر از شن گفته می‌شود. ماسه معمولاً در ساحل دریا و رودخانه به راحتی یافت می‌شود. در مهندسی عمران بر اساس طبقه‌بندی، ASTM به سنگدانه‌های ریزتر از ۴٫۷۵ میلی‌متر و درشت تر از ۰٫۰۷۵ میلی‌متر (۷۵ میکرون) ماسه می‌گویند. طبق استاندارد طبقه‌بندی متحد خاک، ماسه به سه رده ریز، متوسط و درشت طبقه‌بندی می‌شود.مصالح ساختمانی

ماسه بیشتر در بستر دریاها یافت می‌شود.

فلز تیرآهن

فلز یا فلزات دسته‌ای از مواد غیرشفاف، گداخت پذیر، انعطاف‌پذیر و معمولاً براق هستند که رسانایی الکتریکی و گرمایی خوبی نیز دارند. در شیمی، فلزات موادی هستند که به راحتی با از دست دادن الکترون‌های خود کاتیون‌ها را تشکیل می‌دهند و اکسیدها و هیدروکسیدهای اساسی تولید می‌کنند.

سرامیک
سرامیک ها از فرآوری خاک رس و حرارت دادن آن ساخته می شوند. برای پوشش فضاهای ساختمانی مانند کف، دیوارها، پیشخوان آشپزخانه و حتی سقف استفاده می شود. در منطق خاصی از این مصالح ساختمانی حتی برای نمای ساختمان نیز استفاده می شود.

لوله های پلاستیکی
پلاستیک دارای مزایای مختلفی مانند مقاومت در برابر حرارت، انعطاف پذیری و استحکام است. این مشکل باعث شد تا در ساخت و ساز از آن استفاده شود. لوله های پلاستیکی که به زیر سطوح بتنی ساختمان ها نفوذ کرده اند نوعی ترکیب شیمیایی مصنوعی هستند که به اشکال و اشکال مختلف تولید می شوند.

لوله های پلاستیکی دارای سازگاری بسیار زیاد و وزن بسیار کمی هستند که باعث شده در زمینه ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار گیرند.